Pirmajā “Rīgas putnu cīņā” uzvar “Himantopus himantopus”

Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) Rīgas vietējā grupas organizētajās putnu vērošanas sacensībās “Rīgas putnu cīņa 2015” uzvarēja komanda “Himantopus himantopus” ar novērotām 68 sugām un 14 papildpunktiem par dzimumu noteikšanu. Sacensībās piedalījās 7 komandas, kuras kopā novēroja 85 putnu sugas, no kurām 18 sugām tika novēroti un noteikti arī abi dzimumi. Sacensību dalībnieki atzina, ka papildu interesi un azartu piešķir tieši iespēja pārbaudīt savas spējas arī dzimumu un pasugu noteikšanā.

Sacensību mērķis bija 2-4 cilvēku komandai 8 stundu laikā Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas robežās novērot un reģistrēt pēc iespējas vairāk putnu sugu, bet papildu punkti piešķirami par noteiktiem putnu dzimumiem un pasugām. Uzvarētāji “Himantopus himantopus” (Mārcis Tīrums, Ieva Mārdega, Andris Dekants un Andris Klepers) daloties savos iespaidos piezīmēja, ka pirmo reizi nācās apzināti noteikti un piefiksēt dzimumus dižknābim: “Lai arī bija zināms, ka dižknābjiem var atšķirt dzimumus un tas ir aprakstīts arī noteicējos, taču šī bija pirmā reize, kad šādas zināšanas tika pielietotas praksē un tam ir nozīme. Tieši šis aspekts mudināja mūs pieteikties sacensībās “Rīgas putnu cīņa”.”

Otrajā vietā ierindojās komanda “Rīgas putnologi” (Vladimirs Smislovs, Edgars Smislovs un Ruslans Matrozis), kura novēroja 55 putnu sugas un abus dzimumus noteica 9 sugām. “Rīgas putnologiem” bija atšķirīga putnu meklēšanas stratēģija – tā putnus vēroja Pārdaugavas pusē, kamēr gandrīz visas pārējās komandas vairāk koncentrējās uz Daugavas labā krasta apsekojumiem. Trešo vietu ieņēma komanda “Rīgas spalvu, nagu un knābju trests” (Viesturs Vintulis, Toms Kohs un Elīze Spridzāne) ar 50 putnu sugām un 9 sugu noteiktiem dzimumiem. Klātesošos interesi piesaistīja, kā “Rīgas spalvu, nagu un knābju trests” noteica mājas baložu dzimumus. Izrādās, ka komanda novēroja mājas baložu riestu. Tādējādi bija labi nosakāms, ka tēviņš ir tas, kurš sabozies “dejo riesta deju”, bet mātīte ir tā, ap kuru šī “deja” tiek veikta.

Vēl viens aspekts, kas atšķīra šīs putnu vērošanas sacensības no citām, bija salīdzinoši lielā jaunatnes piedalīšanās – no 25 dalībniekiem 3 bija pirmskolas un skolas vecuma bērni (jaunākajam tikai 4 gadi). Tātad šādā veidā ir iespēja lieliski pavadīt laiku kopā ar visu ģimeni. Par ziņojumiem bija jāziņo arī portālā Dabasdati.lv, lai sacensību laikā iegūtie dati varētu tikt izmantoti arī citām vajadzībām.

Kā to pierādīja sacensības, Rīga ir bagāta ar putnu daudzveidību. Atliek tikai doties šo putnu meklējumos! Ja arī tu vēlies iepazīt putnus Rīgā, pievienojies LOB Rīgas vietējai grupai – raksti uz riga@lob.lv un seko jaunumiem Facebook lapā “Latvijas Ornitoloģijas biedrības Rīgas grupa”. Gada izskaņā, iespējams, Rīgas grupa sarīkos vēl kādu omulīgu tematisko vakaru ar izzinošiem stāstiem un aizraujošiem lektoriem, un, kas zina, varbūt arī kādu ziemīgu putnu vērošanas ekskursiju. Savukārt 2016. gada 16.-17. janvārī LOB Rīgas grupa plāno aktīvi piedalīties ikgadējā starptautiskajā ziemojošo ūdensputnu uzskaitē.

 

Sacensību “Rīgas putnu cīņa 2015” Kopējie rezultāti MS Excel formātā