Papildjautājumi

Uz mājaslapas apmeklētāju uzdotajiem jautājumiem atbild ornitologs Oskars Keišs:

 

Vai visiem putnu būrīšiem vajag pie skrejas ārējo laipiņu?Ja jā, tad cik lielu?

Ārejo laipiņu liek zīlīšu būrim, tai jābūt vismaz 6 cm garai uz priekšu no skrejas un izvietotai tieši zem skrejas (pieskaras pie skrejas apakšas), tad tā kopā ar jumtu veido 6 cm garu un ap 4 cm augstu “tuneli” pirms ieejas būrī, kas apgrūtina būra izpostīšanu caur skreju caunām un kaķiem. Lielākiem būriem ārējā laipiņa nepilda savas funkcijas, jo atrodas par tālu (tālāk nekā 4 cm) no jumta.

 

Es lasīju, ka virs skrejas putnu būrītim nav nepieciešams atstāt telpu. Vai tad putns, lidojot iekšā, nesasitīs galvu?

Jā, patiešām, virs skrejas telpu nevajag atstāt (dzeņa dobumam arī virs skrejas nav nekādas brīvas telpas).

 

Kādā gadījumā putnu būrītim pie skrejas liek “puļķīti”?

Nē, nekādu puļķi nevajag likt. Tā kā dažkārt tas kalpo par sēdekli plēsīgiem putniem (piemēram, žagatai), kas var izpostīt perējumu, tad to likt neiesaku.

 

Cik iespējams variēt ar putnu būrīšu formām? Ja, piemēram, apnikuši kantainie putnu būrīši, vai var taisīt trīsstūrveida vai trapeces veida, saglabājot putnu būrīšu izmērus?

Teorētiski var taisīt, ko vien grib (strazdi ir ligzdojuši noliktavas dubultdurvīs ar izlūzušu dēļa stūri; zīlītes regulāri ligzdo pastkastītēs (arī metāla pastkastītēs) u. tml.). Galvenais – lai būris izvietots tāda vietā, kur tam netiek klāt plēsīgie dzīvnieki (putni un zvēri).

 

Vai būrīti drīkst nokrāsot? Ja, jā, tad ar kurām krāsām? Vai tiešām putns nedzīvos būrītī, ja tas būs nokrāsots tumši sarkanā krāsā ar baltām maliņām (lai priecētu arī cilvēka acis)?

Krāsošana tāpat kā ēvelēšana ir cilvēkiem, nevis putniem. Krāsot tāpat kā ēvelēt drīkst tikai no ārpuses! Droši vien ieteicams būtu pieradināties pie dabiskām krāsām un iedomāties to skaistumu, nevis “pārtaisīt visu pēc sava ģīmja un līdzības” – dabā tādas krāsas – sarkanas ar baltam maliņām – kokos nav sastopamas, lai sarkanas ir puķes, atstāsim būrīšus dabiskos toņos – koka krāsa u. tml.

Apstrādāšana ar dabiskajiem pretpūšanas līdzekļiem vai krāsošana palīdz pagarināt būra mūžu – tas, iespējams, tik ātri nesapūs. Tāpat palīdz skārda jumtiņš virs koka jumtiņa.

 

Bieži vien ārzemju žurnālos var redzēt īpaši “izcakotus” putnu būrīšus, piemēram, kā mazu namiņu. Vai putni tādos dzīvotu (ja tiek ievēroti pareizie izmēri), vai vairāk šādi putnu būrīši domāti skaistumam kā dekoratīvs elements?

Putni dzīvo arī šādos būros, ja to izmēri atbilst prasībām. Galvenais – lai uz skaistā namiņa nesēž kaķis vai uz tā sliekšņa nesnaikstās žagata. Ārzemēs būrīši bieži tiek izlikti vietās, kur caunu nav (cauna Rietumeiropā ir parets dzīvnieks), tādēļ arī nav problēmu ar tām. Tāpat bieži pieņem, ka cilvēki liek būrus kaķiem nepieejamās vietās. Pie mums nevajadzētu paļauties uz to, ka nav plēsēju.