Nedēļas nogalē Eiropā novēroti vairāk nekā 4,6 miljoni putnu, Latvijā – 37 tūkstoši

Putnu vērošana Lubāna mitrājā. Publicitātes attēls.

Ar vairāk nekā četrsarpus miljoniem novērotu putnu oktobra pirmajā nedēļas nogalē šoruden noslēgušās Eiropas Putnu vērošanas dienas, kas norisinājās Eiropā un Centrālajā Āzijā, tostarp arī Latvijā.

Šogad kopumā 19 tūkstoši dalībnieku novērojuši 4,6 miljonus putnu, tai skaitā, Latvijā 386 dalībnieki kopumā ziņojuši par 37 150 putniem, kas pārstāv vairāk nekā 140 sugas. Latvijā skaitliski visbagātīgākie novērojumi šoruden bijuši par mājas strazdiem (4274), ķīvītēm (2334) un kajakiem (2176).

“Tā kā oktobra pirmās dienas mūs nelutināja ar saulainiem laikapstākļiem, arī rudens migrācijas novērojumu šoruden ir mazāk. Taču gājputnu migrācija vēl aizvien turpinās. Aicinām putnu vērotājus ne tikai priecāties par putnu ceļiem, bet arī ziņot par saviem novērojumiem portālā Dabasdati.lv, pieliekot roku sabiedriskajai zinātnei un tādējādi palīdzot ornitologiem apkopot visaptverošākus datus tālākai izpētei,” mudina Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs un Eiropas Putnu vērošanas dienu koordinators Andris Dekants.

Putnu vērošana Ķemeros. Publicitātes attēls.

Eiropas Putnu vērošanas dienās novērotie putni tiek uzskaitīti un apkopoti gan katrā dalībvalstī, gan visā reģionā kopumā, izceļot arī neparastāko putnu sugu novērojumus. Šogad pasākuma koordinatoru centra uzdevumu pildīja Slovākija.

Pērn kopumā 28 tūkstoši dalībnieku novērojuši 7,29 miljonus putnu, tai skaitā, Latvijā 232 dalībnieki kopumā ziņojuši par 234 350 putniem, kas pārstāvēja vairāk nekā 150 sugas. Latvijā pērn skaitliski visbagātīgākie novērojumi bijuši par žubītēm, laučiem un lauku baložiem.

Putnu vērošana Carnikavā. Publicitātes attēls.

Rudenī notiekošās Putnu dienas ir daļa no starptautiskas iniciatīvas – 1993. gadā aizsāktās Eiropas Putnu vērošanas dienu tradīcijas jeb “EuroBirdwatch”, ko organizē lielākā putnu aizsardzības organizācija pasaulē “BirdLife International”, kuru Latvijā pārstāv Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Putnu dienas Latvijā rīko Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu un citiem partneriem. Latvijas Ornitoloģijas biedrība Putnu dienas rīko arī pavasarī, 2023. gada aprīlī. Pasākumu rīkošanas vai sadarbības intereses gadījumā ieteicams sazināties ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību.

Informāciju sagatavoja:
Kitija Balcare, LOB komunikācijas konsultante