Nedēļas nogalē Eiropā novēroti vairāk nekā septiņi miljoni putnu: Latvijā – 234 tūkstoši

Ar vairāk nekā septiņiem miljoniem novērotu putnu oktobra pirmajā nedēļas nogalē šoruden noslēgušās 27. Eiropas Putnu vērošanas dienas, kas norisinājās Eiropā un Centrālā Āzijā.

Eiropas Putnu vērošanas dienās novērotos putnus uzskaita un apkopo gan katrā dalībvalstī, gan visā reģionā kopumā, izceļot arī neparastāko putnu sugu novērojumus. Šogad kopumā 28 tūkstoši dalībnieku novērojuši 7,29 miljonus putnu, tai skaitā, Latvijā 232 dalībnieki kopumā ziņojuši par 234 350 putniem, kas pārstāv vairāk nekā 150 sugas.

“No interesantākajiem novērojumiem Latvijā Eiropas Putnu vērošanas dienu laikā pieminams melnā zīriņa novērojums Jaunciema ostā 2. oktobrī, kas uzskatāms par līdz šim vēlāko šīs sugas novērojumu Latvijā. Savukārt Kolkā novēroti 52 ragainie dūkuri, kas ir līdz šim lielākais vienkopus redzētais šīs sugas putnu skaits. Interesants novērojums bijis arī 3. oktobrī Kaņierī, kur novēroti četri lielgalvji,” stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitoloģe Antra Stīpniece.  

Lielgalvis. Foto: Selga Bērziņa

Latvijā skaitliski visbagātīgākie novērojumi šoruden bijuši par žubītēm (167 054), laučiem (11 231) un lauku baložiem (10 414).

Latvijas Ornitoloģijas biedrība Putnu dienas rīko arī pavasarī, 2022. gada aprīlī. Pasākumu rīkošanas vai sadarbības intereses gadījumā ieteicams sazināties ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību.

Rudenī notiekošās Putnu dienas ir daļa no starptautiskas iniciatīvas – 1993. gadā aizsāktās Eiropas Putnu vērošanas dienu tradīcijas jeb “EuroBirdwatch”, ko organizē  lielākā putnu aizsardzības organizācija pasaulē “BirdLife International”, kuru Latvijā pārstāv Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Putnu dienas Latvijā rīko Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Aktīvo iedzīvotāju fondu un citiem partneriem. 

Informāciju sagatavoja:
Kitija Balcare, Latvijas Ornitoloģijas biedrības komunikācijas konsultante