Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Materiāli par putniem valsts nozīmes vides izglītības centriem
 

Izglītojoša spēle - kāpuru meklēšana


Sastāvdaļas:

 • Auklu gabaliņi - kāpuri

 • Kastīte “kāpuriņiem”

 • Nodarbības apraksts skolotājam (.pdf, 10,3 MB)

  Materiālu var izveidot ikviens (vajadzīgas aukliņas) un pieejams fiziskā veidā dabas izglītības centros.

   

  Atpakaļ uz sarakstu


   

  Spēles apraksts

  Šī spēle palīdz izprast maskēšanās nozīmi dabā. Maskēšanās palīdz izdzīvot, pielāgojoties savai videi. Spēles rezultātā jāsaprot, ka dzīvnieki ir īpaši pielāgojušies dzīvot noteiktā vidē, tādēļ ir svarīgi saglabāt to mājvietas. Šai spēlei nepieciešami vismaz 5 dalībnieki.

  Nepieciešamie materiāli

  Jums nepieciešama dzija dažādās krāsās. Sagrieziet to 10–15 cm garos gabalos, tie būs „kāpuri”. Piemērotākās krāsas ir zaļa, sarkana, brūna, dzeltena un zila. Apsieniet dzijas gabaliņus ap koku zariem vai citās vietās gar taku. Izmantojiet vienādu skaitu katras krāsas „kāpuru”.

  Ko darīt

  1. Pastāstiet dalībniekiem, ka viņi ir putni, kas meklē barību – kāpurus. Spēles laikā viņi var savākt jebkādas krāsas „kāpurus”.

  2. Ja vēlaties veidot sacensību, sakiet, ka spēle ir beigusies, kad viens dalībnieks ir savācis piecus „kāpurus”.

  3. „Kāpurus”, kuru krāsa sakrīt ar fona krāsu, atrast būs grūtāk. Uzvarētājam visticamāk būs vairāk košo krāsu, bet mazāk – fonam pieskaņoto „kāpuru”.

  Diskusija turpinājumā

  • Apspriedieties par maskēšanās lomu un ieguvumiem no tās.

  • Iespējams, dalībnieki nebūs atraduši brūnos un zaļos „kāpurus”. Pārrunājiet par šo krāsu sniegtajām priekšrocībām dabā.

   

  Ja vēlaties izgatavot šos un citus materiālus, lūdzu, sazinieties ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību, rakstot uz e-pastu putni@lob.lv vai zvanot pa tālr. 67221580. Informēsim par materiālu izgatavošanas iespējām un drukas datņu saņemšanu.

   

  Atpakaļ uz sarakstu

   

  Materiālus izstrādāja Latvijas Ornitoloģijas biedrība ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbastu sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi.

       

 •