Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
       
     
 
In English    
 

--> visi

Putnu vērošanas dienas, 2006
 

Slīteres nacionālais parks

 

Putnu vērošana Kolkasragā, 7. un 8. oktobris

Pasākumu vadīja Slīteres nacionālā parka ornitologs Helmuts Hofmanis:

"Sava unikālā ģeogrāfiskā novietojuma dēļ Kolkasrags ir izcila putnu vērošanas vieta. Pavasarī, kad putni no dienvidiem gar jūras krastu migrē uz ziemeļiem, šeit tie nonāk strupceļā - lai dotos tālāk uz ziemeļiem, jāšķērso jūra, tāpēc putni šeit pulcējas un novērojami lielā skaitā. Pavasara putnu migrācija ir salīdzinoši gara (no marta līdz maija beigām), tāpēc Kolkasragā var būt sastopamas praktiski visas Latvijas putnu sugas. Rudenī Kolkasragā atšķirībā no pavasara kopējais putnu skaits ir mazāks, ir mazāk plēsīgo putnu, bet vairāk bridējputnu, savukārt ūdensputnu migrācija gar ragu arī rudenī ir intensīva.

Starptautiskajās putnu vērošanas dienās 7. un 8. oktobrī Slīteres nacionālais parks rīkoja putnu vērošanu Kolkasragā. Kopā par putnu dzīvi un paradumiem interesējās 83 cilvēki. Sestdien (7.10.) un svētdien (8.10.) no visām novērotajām putnu sugām interesantākās bija melngalvas zosis (sestdien viens putns, svētdien divi), kuras pašā ragā uzturējās visu dienu. Tāpat saistoši cilvēkiem likās jūrā peldošie melno un tumšo pīļu tūkstoši, kā arī teleskopā apskatot Kolkas bāku, konstatēt, kā tā ir kā nosēta ar jūras kraukļiem.

Apmeklētāji bija dažādi, gan tādi, kuri bija braukuši speciāli putnu vērošanas dienu ietvaros, gan arī tādi, kas brauc uz Kolkasragu vienkārši ekskursijā. No personālijām vēlos izcelt vienu kompāniju, kas iepriekšējo nakti bija pavadījusi svinot un tieši no svinību vietas nolēmusi atbraukt uz Kolkasragu – vienkārši apskatīties, jo te līdz šim nebija būts. Tad nu redzot mani tur stāvot, viņi izrādīja interesi par manu dīvaino uzvedību – viens stāv un caur kaut ko uz kaut kurieni skatās. Paskaidrojot kas un kāpēc, turklāt aicinot teleskopā apskatīt to pašu melngalvas zosi, gan jūrā peldošos putnus, nedaudz pastāstot par ragu, ar ko tas īpašs – viņi bija sajūsmā par dzirdēto, kā arī par to, cik gan tie putni var būt skaisti un interesanti.

Tādēļ gribēju piebilst, ka putnu dienas ir ļoti labs veids, kā pievērst pat tādu cilvēku uzmanību, kuriem nav izpratnes par to, kas un kāpēc notiek dabā. Pēc šādām tikšanās reizēm paliek sajūta, ka vismaz atsevišķiem cilvēkiem kaut kas aizķersies par dabas aizsardzības nozīmību un to, ka cilvēks nav vienīgais, kas dzīvo uz zemeslodes."

 

Fotogrāfijas no pasākuma iespējams apskatīt fotogalerijā