Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
       
     
 
In English    
 

--> visi

Putnu vērošanas dienas, 2006
 

Latvijas Ornitoloģijas biedrība

 

Ekskursija "Ūdensputni pilsētā", 7. oktobris

Pasākumu vadīja Ruslans Matrozis:

"2006. gada 7. oktobrī LOB rīkotajā ekskursijā kopskaitā piedalījušies 16 novērotāji, gan pieaugušie, gan bērni, kuri vēroja putnus Daugavas posmā pie Ķengaraga un pie Dārziņiem, kā arī Dārziņu attekā pie Rīgas HES.

Daugavā pie Ķengaraga 2,3 km garajā posmā saskaitījām kopskaitā 132 laučus, 92 meža pīles, 20 cekuldūkurus, 11 gaigalas, 1 cekulpīli un vairāku sugu kaijas. Pie mola uzturējās paugurknābja gulbju ģimene ar četriem jaunajiem putniem, kurus regulāri ar maizi piebaro tuvāko māju iedzīvotāji. Daudz jauku iespaidu mums sagādāja mazais dūkuris, kuru vērojām intensīvi barojoties netālu no krasta. Mēs bijām piegājuši šim putnam diezgan tuvu. No sākuma tas mazliet nobijās no lielā cilvēku skaita un mēģināja slēpties augājā, bet pēc neilga laika nomierinājās un atpeldēja atpakaļ uz labāko medību rajonu, kur turpināja nirt. Vairākas reizes dūkuris iznira ar mazu zivtiņu knābī, kuru uzreiz aprija. Citā vietā no meldriem uz īsu brīdī parādījās vēl viens mazais dūkuris, bet ātri noslēpās turpat meldru audzēs. Vairāk mēs viņu neredzējām. Mazliet tālāk vērojām cekuldūkuru ģimeniskās attiecības. Viens jaunais putns, kuram droši vien bija slinkums pašam sagādāt sev barību, skaļi kliedzot to prasīja pieaugušajam. Pieaugušajam nebija citas iespējas, kā nomierināt satrakojušos jaunuli, tāpēc tas vairākas reizes ienirstot bija noķēris un izbarojis jaunajam trīs mazas zivtiņas. Pēc trešās zivs aprīšanas, jaunais nomierinājās un aizpeldēja prom.

Otrajā vietā - Daugavā pie Dārziņiem - saskaitījām 60 jūras kraukļus, kuri koncentrējās Šķērsēkļa galā, netālu no tiem tupēja 7 zivju gārņi. Pēc katras jaunās ieraudzītās putnu sugas, daudzi vērotāji steidzas to sameklēt un atzīmēt putnu sugu sarakstā. Kāda meitene ilgi sarakstā meklēja tikko ieraudzītu putnu, bet nevarēja atrast. Ar izbrīni viņa prasīja savai skolotājai: „...kur tad ir tas zivju gailis....”. Piekrastes seklumos dažādu sugu pīles meklēja barību. Interesanti bija vērot, kā lielā gaura ķemmēja seklumu, ūdenī ielaižot tikai galvu un lēni pārvietojoties. Šāds medību paņēmiens bija veiksmīgs, jo tā vairākas reizes tā bija izvilkusi pa kādai neveiklai zivtiņai.

Trešajā vietā - Dārziņu attekā - galvenokārt pulcējās vairāku sugu peldpīles. Tur saskaitījām ap 80 baltvedēriem, 78 meža pīles, 4 platknābjus, kā arī 8 paugurknābja gulbjus, 2 lielās gauras un vienu cekulpīli. Šeit mums izdevās piebarot vairākus paugurknābja gulbjus un nolasīt tiem alumīnija gredzenu uzrakstus un arī vienu kakla gredzenu.

Katram ekskursijas dalībniekam droši vien atmiņā bija palicis savs interesantākais šīs dienas novērojums vai piedzīvojums, bet ir skaidrs, ka daudzajiem vērotājiem tā bija iespēja ielūkoties viņiem vēl svešajā putnu pasaulē, un arī saprast, ka nevajag nekur tālu braukt, lai vērotu putnus. Putni ir visur mums apkārt. Jāprot tikai tos ievērot un ielaist savā dzīvē, lai tie paliek par katra dzīves sastāvdaļu."

Fotogrāfijas no LOB ekskursijas "Ūdensputni pilsētā"

 

Ekskursija uz Sātiņu zivju dīķiem, 7. oktobris

Ekskursijas laikā vērot putnus uz Sātiņu zivju dīķiem devās 11 jaunie putnu draugi ornitologu Oskara Keiša un Zigrīdas Jansones vadībā. Starp interesantākajiem novērojumiem – vairāki tūkstoši zosu, ap 4500 dzeltenie tārtiņi un 34 lielie baltie gārņi.

 

Ekskursija "Kaiju valstībā", 8. oktobris

Pasākumu vadīja Dmitrijs Boiko:

"Pavisam piedalījās 17 cilvēki, bija patīkami redzēt arī divus cilvēkus no pagājušā gada ekskursijas.

Visu laiku mūs “pavadīja” sudrabkaijas, kuras lielā skaitā lidoja no Rīgas centra uz Daugavas sekliem pie Rīgas HES un arī uz Rumbulas izgāztuvi. Kopskaitā tās bija ap 800. Daugavā pie Ķengraga izdevās novērot divus mazos dūkurus - tos pašus, kurus redzēja iepriekšējā dienā. Šajā pašā vietā ekskursijas dalībniekiem bija arī lieliska iespēja pieskarties noķertajam un vēlāk apgredzenotam paugurknābja gulbim.

Kopumā, neskatoties uz lietu un stipru vēju, garastāvoklis visiem bija labs un saulains. Taču pats galvenais, ka katrs no ekskursijas dalībniekiem pietuvojās dabai vēl par vienu solīti!"